Jak skutecznie studiować? 7 wskazówek

Jak skutecznie studiować? Pewnie zastanawiasz się dlaczego o tym piszę. Kilka lat temu poszedłem na swoje wymarzone studia podyplomowe – organizacja produkcji filmów i komunikatów audiowizualnych. Zajęcia świetne, ale nie było podczas nich zajęć praktycznych. Ukończyliśmy studia i na tym dla większości skończyła się przygoda filmowa. Gdy po latach spotkałem znajomych, to się okazało, że tylko 2 z 25 osób pracują w branży filmowej – i w zasadzie już przed studiami byli związani produkcją video.
Moja przyjaciółka kilka lat temu zakończyła roczny kurs fotografii. Podczas samego kursu była zafascynowana i bardzo zaangażowana. Kilka miesięcy po jej zainteresowaniu został tylko aparat i kilkanaście gigabajtów zdjęć na twardym dysku.
Dziś chcę Wam dać kilka wskazówek jak to zmienić i wyciągnąć z szkoleń, kursów czy studiów podyplomowych jak najwięcej. Oto siedem wskazówek jak skutecznie studiować:
1. Określ się i wyznacz sobie cel na najbliższy rok!
Bez względu na to, z jakiego powodu jesteś na tych studiach (kursie) napisz, co chcesz osiągnąć po ich ukończeniu? Jaki jest Twój konkretny cel wiązany z nimi?
2. Sporządź swój własny plan realizacji celu.
Aby dojechać do konkretnego miejsca potrzebujesz planu, mapy lub rozkładu jazdy.
Sam program studiów (szkolenia) to tylko przystanki, cała reszta zależy od Ciebie.
Każdy z nasz może się czegoś nauczyć, wprowadzić zmianę, gdy w zamierzony sposób zaplanuje swoje działania. Decyzja o studiach została już podjęta, cel określony, a jego realizacja zaplanowana. Teraz należy podejmować odpowiednie działania. Dlatego …
3. Bądź uważny i praktykuj. W miarę możliwości codziennie.
Gdy wrócisz do domu po zajęciach, nie czekaj aż do kolejnego etapu. Przejrzyj notatki, przypomnij sobie, czego się dowiedziałaś/-eś.
Kursy mają za zadanie dać Ci wiedzę, narzędzia, uświadomić pewne procesy i umożliwić praktykę. Ale jest to tylko wstęp do Twojego doświadczenia. Dlatego uruchom proces codziennego uświadamiania i praktykowania zdobytej wiedzy i poznanych narzędzi.
Przykładowo po zajęciach z komunikacji w social media:
– zacznij uważniej obserwować siebie, swoje otoczenie,
– zwracać uwagę na codzienną komunikację osób i marek.
Czy osoby, z którymi rozmawiasz zwykle przyjmują Twoje oferty, czy też częściej je odrzucają.
Jaki to ma wpływ na dalszą Waszą interakcje, relacje?
Jaki status (wysoki, niski, dynamiczny) mają uczestnicy obserwowanych interakcji?
Opracuj też personę (lub persony) np. swojej ulubionej marki na Facebooku czy dla własnej firmy. I tak z każdym kursem: praktykuj i wyciągaj z nich jak najwięcej.
Wykorzystaj czas między kolejnymi zjazdami. Skup się na tym, co poznałeś/-łaś na ostatni zjeździe. Notatki, własne uwagi i spostrzeżenia. Z większości zajęć otrzymacie prezentacje.
Ale proponuję notować refleksje i uwagi, myśli, inspiracje na bieżąco. Nie mam na myśli opracowywania skryptów, a raczej mapę inspiracji.
4. Odnajdź to w czym jesteś dobry. Znajdź swoją pasję!
Jeśli Twoją pasją są social media i komunikacja, to świetnie! Ale pewnie jeszcze masz coś co cię ‘kręci’, coś o czym potrafisz opowiadać ‘bez końca’: może to historia komedii filmowej, gotowanie albo fotografia otworkowa…
Pomocne mogą być pytania: Co tworzę poza pracą? Kim jestem, nie pokazując swojej wizytówki firmowej? Badaczem? Literatem? Fotografem? Pożeraczem filmów?
Czy jest w tym coś co mogę robić dla innych ludzi? Jaką wartość mogę im dać?
Nasza pasja, umiejętności mają związek z innymi aspektami rzeczywistości i praktyki.
Jeśli jesteś np. sprzedawcą, wiesz jak ważny jest dobry kontakt z klientem.
To doświadczenie niewątpliwie przyda się Ci się w planowaniu komunikacji w social media.
Interesujesz się fotografią, wyczuwasz dobry i zły kadr: to doświadczenie może być niezwykle cenne w projektowaniu kontentu czy analizie interfejsu aplikacji…
5. Utwórz własny projekt.
Ważne abyś sama/sam zaczął/-ęła praktykować. Jeśli nie prowadzisz strony na Facebooku, bloga czy jakiegoś kanału w SoMe, to koniecznie go utwórz. Może być to profil Twojej firmy lub własny nowy projekt. Jaki temat? Niech wiąże się z twoją pasją, zainteresowaniami, umiejętnościami czy doświadczeniem. A przede wszystkim z tym co możesz dać innym (zob. pkt. 4.). Na kolejnym zjeździe zostaniesz wprowadzona/-y w zagadnienie planowania strategii. Opracuj plan dla swojego projektu komunikacyjnego.
Warto celowo eksperymentować ze zdobywaną wiedzą, narzędziami i analizować efekty.
6. Bierz udział w integracyjnych spotkaniach, bo warto poznawać i dzielić się doświadczeniami z innymi osobami.
I pamiętaj, że zajęcia zaczynają się o 9 rano.
7. Bądź konsekwentny i zdyscyplinowany.
Nikt tego za Ciebie nie zrobi, ale jeśli to zrobisz to wystrzelisz rakietę w kosmos!
Zachęcam Cię do refleksji, krytycyzmu, a i jeśli trzeba nawet i sprzeciwu, wobec tego, co usłyszysz na zajęciach.
Ale najbardziej zachęcam Cię do praktykowania. Kto wie… może spotkasz się w tym roku z wiedzą lub zadaniami, które uświadomią Ci nowe możliwości rozwoju.
–
Mam nadzieję, że tymi kilkoma wskazówkami jak skutecznie studiować udało mi się Ciebie zainspirować. Jakbyś miał/-a pytania zapraszam do kontaktu poprzez email lub telefon.