LinkedIn dla firm. Dlaczego warto postawić na profil osobisty i stronę firmową?
Czy zdajesz sobie sprawę, że LinkedIn to potężne narzędzie, które może zmienić wizerunek Twojej firmy, pozyskać klientów, nawiązać relacje biznesowe, zatrudnić pracowników, przeprowadzić badania rynkowe i przyspieszyć rozwój Twojego biznesu? W tym artykule wyjaśniam, dlaczego LinkedIn może być kluczowym elementem strategii Twojej marki. Dowiesz się, na co zwrócić szczególną uwagę, planując swoje działania biznesowe i wizerunkowe na LinkedInie, a także jak uniknąć typowych pułapek, w które wpadają właściciele firm i specjaliści od marketingu, prowadząc swoje działania na tej platformie.
LinkedIn: największa globalna sieć biznesowa!
W połowie 2023 roku liczba kont na tej platformie przekroczyła 950 milionów w ponad 200 krajach. Czyni to LinkedIn największą i w zasadzie bezkonkurencyjną networkingową platformą społecznościową na świecie. W Stanach Zjednoczonych (206 milionów kont) i krajach Europy Zachodniej (np. Wielka Brytania – 36 milionów, Francja – 27 milionów) to podstawowa platforma służąca do budowania biznesów. W Polsce mamy już ponad 6 milionów kont i ta liczna rośnie średnio o około 80 tysięcy nowych użytkowników każdego miesiąca.
Źródło: https://news.linkedin.com/about-us#statistics [25.07.2023]
Misja LinkedIn jest prosta i jasna: „Łączyć profesjonalistów na całym świecie, aby zwiększyć ich efektywność i pomóc im osiągnąć sukces”. Kluczem do skutecznego korzystania z LinkedIn jest umiejętność wykorzystania swojego profilu do nawiązywania autentycznych i owocnych relacji z innymi użytkownikami. Samo stworzenie i regularne aktualizowanie profilu firmowego na LinkedIn może budować zaufanie, przyciągać osoby zainteresowane współpracą i pomagać w budowaniu marki. Jeśli chcesz wydobyć jeszcze więcej korzyści z LinkedIn, warto aktywnie włączyć w komunikację firmy profile prywatne, nawiązywać nowe kontakty, budować i utrzymywać z nimi prawdziwe relacje, na przykład poprzez publikowanie wartościowych treści i angażowanie się w interakcje.
Na LinkedInie są aktywne prawie wszystkie branże
Czy LinkedIn kojarzy Ci się głównie z rekrutacją? To tylko fragment możliwości tej platformy. Na LinkedInie jest ponad 60 milionów stron firmowych oraz reprezentowane są praktycznie wszystkie branże — ponad 400 z nich. Znajdziesz tu zarówno największe sektory, takie jak usługi specjalistyczne, w tym IT, konsulting, reklama, produkcja przemysłowa i usługi korporacyjne, jak i finanse, bankowość, konsumenckie towary, media, komunikacja, budownictwo, a nawet rolnictwo i organizacje odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne. Poniższy wykres pokazuje liczbę osób na LinkedInie pracujących w poszczególnych branżach.
Źródło: Raport „LinkedIn w Polsce w 2023 roku”, https://adriangamon.com/Raport/
Co piąta osoba na LinkedInie to osoba decyzyjna
Na LinkedInie dominują osoby posiadające wieloletnie doświadczenie zawodowe. Nie brakuje pośród nich osób mających decydujący wpływ na biznes: dyrektorów, prezesów, wiceprezesów, członków zarządów, partnerów zarządzających i właścicieli. Blisko aż 20% użytkowników to osoby decyzyjne (wyniki oparto na próbie 3 323 000 użytkowników LinkedIna w Polsce).
Źródło: Raport „LinkedIn w Polsce w 2023 roku”, https://adriangamon.com/Raport/
LinkedIn to nie Facebook
Mimo pewnych podobieństw istnieją istotne różnice między LinkedInem a Facebookiem, które mogą wpływać na decyzje marketingowe. Po pierwsze, na LinkedInie kluczową rolę, także w marketingu i sprzedaży, odgrywa profil osobowy. Strony firmowe nie generują zazwyczaj tak spektakularnych efektów organicznych jak profil osobisty. Po drugie, LinkedIn to miejsce, gdzie prezentujemy swoją profesjonalną tożsamość, co zasadniczo zmienia dynamikę platformy. W przeciwieństwie do Facebooka, który jest platformą lifestylową, na LinkedInie skupiamy się na budowaniu i prezentowaniu profesjonalnego wizerunku firmy i osób z nią związanych. Po trzecie, algorytm LinkedIn, który decyduje, czy nasz post zobaczą inni użytkownicy, działa inaczej — jest bardziej przewidywalny niż algorytm Facebooka i często daje większe efekty w postaci liczby wyświetleń i dotarcia do konkretnych osób w firmach. To tylko kilka z wielu różnic między tymi dwoma platformami.
Reklama na LinkedInie
Możliwości cały czas rozwijanego systemu reklamowego na LinkedInie są bardzo atrakcyjne. LinkedIn Ads daje bardzo precyzyjne możliwości targetowania, po nazwach firm, branżach czy stanowiskach osób w firmach, a przez możliwość wgrania listy firm czy listy pracowników kampania może bardzo precyzyjnie trafić do tych osób, do których chcemy. Na pewno warto zwrócić uwagę na klasyczny format reklamowy (single Ad), który potrafi być bardzo skuteczny w generowaniu leadów.
Pomimo wielu podobieństw do menedżera reklam na Facebooku do prowadzenia kampanii reklamowych na LinkedIn polecam podejść zdecydowanie ostrożniej — przygotować się. Na LinkedIn reklama jest kilkukrotnie droższa niż w sieci Meta i znacznie łatwiej przepalić pieniądze. Wiąże się to z tym, że na LinkedInie jest świat biznesu, w którym ścieżka decyzyjna zwykle wygląda inaczej w porównaniu z Facebookiem. Tu konieczne jest spojrzenie z perspektywy lejka sprzedażowego. Dlatego zalecam najpierw zacząć od działań jako osoba, potem strona firmowa, a kiedy Twoja firma będzie miała wiarygodność – to wesprzeć działaniami płatnymi.
Dobra strona firmowa na LinkedInie to podstawa
Strona firmy (company page) na LinkedIn, to Twoja wizytówka w świecie profesjonalistów i podstawa budowania zaufania online. Strona LinkedIn pozytywnie wpływa na jej pozycjonowanie w Google, ale również umożliwia publikowanie treści i interakcję z innymi użytkownikami jako firma. Jeśli jej nie masz, to koniecznie nadrób to i utwórz konto na LinkedIn. Aby maksymalnie wykorzystać jej potencjał, uzupełnij ją w pełni i zadbaj, aby spójna z celami Twojej firmy i odpowiadała na potrzeby jej odbiorców.
Zadbaj o odpowiednie zdjęcie profilowe, zdjęcie w tle, slogan, przycisk akcji, szczegółowe informacje o firmie, adekwatną branżę i specjalizacje, wszystkie lokalizacje firmy, odpowiednie hashtagi i grupy. Jeśli Twoja firma działa na rynkach międzynarodowych, utwórz jej nazwę i opis w innych językach — zalecam przynajmniej angielski, aby zwiększyć zasięg.
Podczas tworzenia strony zdefiniuj również jej adres URL, który możesz później wykorzystać do promocji. Jednak podstrona kariery, która jest dodatkowo płatna, nie jest zazwyczaj konieczna dla większości firm.
Możesz również utworzyć stronę marki, która jest powiązana ze stroną firmową i skupia się na promocji wybranych produktów/usług. Jest to jednak opcja zalecana głównie dla większych firm z różnymi grupami docelowymi. Pamiętaj, że strona marki wymaga budowania odrębnej komunikacji i odbiorców od zera, a także nie można jej dodać jako miejsca pracy.
LinkedIn to świetne źródło wiedzy o rynku i konkurencji
Na LinkedInie także możemy podejrzeć konkurencję. Można zobaczyć, jak ona sobie radzi, jak działa, co robi, z kim współpracuje, kogo ma w kontaktach. Możemy się także inspirować pewnymi firmami i osobami. Obserwowanie firm pozwala również na reagowanie wówczas, gdy np. firmy te otwierają nowe biura, szukają pracowników. A gdy takowa firma szuka pracowników, mamy możliwość odezwać się i zaoferować coś od siebie. Poprzez obserwowanie firm można również zobaczyć, które się rozrastają, a które wręcz przeciwnie – maleją.
LinkedIn to idealne miejsce do rekrutacji
Tak, jest to też platforma rekrutacyjna. Opcji znalezienia pracy czy też pracownika jest wiele. Można to zrobić poprzez wykupienie ogłoszeń na LinkedInie, publikację postów z ofertami pracy czy też wyszukiwanie i bezpośrednie kontaktowanie się z interesującymi potencjalnymi pracownikami. Co na pewno też świetnie działa na LinkedInie, to wizerunek firmy i/lub jej pracowników. Co więcej, aktywność firmy i jej pracowników na LinkedInie, w tym publikowanie merytorycznych treści, może przyciągać idealnych kandydatów szukających firm, które są dla nich dopasowane.
Budowanie osobowej i firmowej marki (employee advocacy)
Mocna rozpoznawalna marka osobista lidera firmy i związanych z nią pracowników, to solidny fundament do pozyskiwania klientów i rozwoju firmy. Mocną markę osobistą buduje to, co o nas mówią ludzie, ich polecenia, a punktem wyjścia jest zaufanie. LinkedIn to jedno z najlepszych miejsc do budowania wiarygodnej marki osobistej specjalisty, eksperta i lidera firmy. Uzupełniając w pełni profil, budując relacje z innymi, w łatwy i energooszczędny sposób można zbudować zaufanie. A gdy jeszcze do tego będziesz aktywnie budować sieć kontaktów i publikować interesujące treści, to z biegiem czasu może się to przełożyć na to, że sami klienci, zainteresowani współpracą, zaczną do Ciebie pisać.
Pozyskiwanie klientów i partnerów biznesowych
Social selling to określenie na wykorzystanie mediów społecznościowych w procesie pozyskiwania klientów ze szczególnym uwzględnieniem profili osobowych w mediach społecznościowych. Na LinkedInie podstawą social sellingu jest profil osobowy, a w zasadzie marka osobista i to, jakie relacje buduje ona z innymi i w jaki sposób.
Jeśli chcesz mieć efekty, to nie sprzedawaj w pierwszych wiadomościach, chyba że osoba wyraźnie wyraziła zainteresowanie Twoją ofertą. Daj się poznać, zbudować zaufanie, a gdy przyjdzie odpowiedni moment, potencjalny klient lub osoba polecająca będą o Tobie pamiętać. A budowanie relacji możesz zacząć od wysłania ciekawego zaproszenia ze spersonalizowaną wiadomością, a przyjmując nową osobę, wyślij do niej koniecznie wiadomość powitalną. To tylko kilka wybranych wskazówek na start dobrych praktyk na LinekdInie.
Zbuduj swoją obecność na LinkedIn
Jak widać, LinkedIn oferuje dla biznesu całkiem sporo. W tym artykule omówiliśmy, jak LinkedIn, największa na świecie sieć biznesowa, może przyczynić się do rozwoju Twojej firmy. LinkedIn nie jest tylko platformą rekrutacyjną, ale także potężnym narzędziem do budowania marki, pozyskiwania klientów i partnerów biznesowych, a także do zdobywania cennych informacji o rynku i konkurencji. Omówiłem również, jak skutecznie korzystać z LinkedIn, począwszy od stworzenia strony firmowej i mocnego profilu osobowego, poprzez aktywne nawiązywanie relacji, aż po wykorzystanie płatnej reklamy. Na koniec, podkreśliliśmy, że LinkedIn to nie tylko miejsce do budowania marki osobistej, ale także do pozyskiwania pracowników i partnerów biznesowych.
***
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej i skorzystać z pełnego potencjału LinkedIna dla swojej firmy, zapraszam na moje szkolenie Firma na LinkedInie.
Podczas szkolenia nauczysz się, jak skutecznie budować obecność firmy na LinkedInie, angażować współpracowników, tworzyć angażujące posty, a także jak korzystać z kampanii reklamowych. Szkolenie jest skierowane zarówno do początkujących, jak i doświadczonych osób w działaniach na LinkedInie.
Oto niektóre korzyści z udziału w szkoleniu:
- Zdobędziesz praktyczną wiedzę, jak wykorzystać potencjał LinkedIna w swojej firmie.
- Dowiesz się, jak skutecznie zarządzać stroną firmową i tworzyć angażujące posty.
- Poznasz charakterystykę i niuanse działań employer brandingowych na LinkedInie.
- Nauczysz się, kiedy i jak korzystać z kampanii reklamowych.
- Otrzymasz pakiet materiałów edukacyjnych oraz narzędzi, z których sam korzystam na co dzień.
Szkolenie odbędzie się 22 sierpnia 2023 roku. Więcej informacji oraz możliwość zapisu znajdziesz na stronie szkolenia: Firma na LinkedInie.
Nie przegap tej okazji, aby podnieść swoje działania na LinkedInie na wyższy poziom. Do zobaczenia na szkoleniu!